Co to jest Pilates?

Pilates to metoda ćwiczeń mająca na celu uzyskanie równowagi w ciele. Bywa nazywana "treningiem dobrego samopoczucia". Specjaliści określają Pilatesa jako jedną z najbezpieczniejszych i najbardziej efektywnych form aktywności ruchowej, wpływającej nie tylko na wygląd ciała, ale również na jego odczuwanie. Metoda oparta jest na ponad 500 ćwiczeniach inspirowanych jogą, techniką klasyczną i ćwiczeniami siłowymi.

Ich istotą jest rozciąganie, spinanie i rozluźnianie mięśni, nakierowane na zwiększenie elastyczności, siły, równowagi, harmonii i świadomości swojego ciała. Pilates podnosi nie tylko sprawność fizyczną, niweluje bóle kręgosłupa i stawów, eliminuje złe nawyki oddechowe, poprawia jakość naszego samopoczucia psychicznego. Metodą tą mogą ćwiczyć wszyscy, niezależnie od wieku i poziomu sprawności ruchowej.

Pilates to metoda ćwiczeń, które zyskały już sławę na całym świecie. Często tłumaczy się, że jest to „forma fitnessu stanowiąca połączenie jogi, strechingu i fizykoterapii” i trudno się z tym nie zgodzić jeśli każda formę ruchu nazwiemy fitnessem.

Pilatesa zazwyczaj trenuje się na macie - Matwork Pilates ale też przy użyciu specjalnie do tego zaprojektowanych przez twórcę metody Josepha Pilatesa przyrządów. Te przyrządy to: The Cadillac, Universal Reformer czy Trapeze Table (nazwy angielskie). W Polsce nie ma niestety wielu klubów które pozwoliły by nam szkolić tą metodą i w ten sposób. Zapewne ze względu na rosnące zainteresowanie pilatesem powinno się to niedługo zmienić.

Co nam daje Pilates? Ćwiczenia wydłużają, wzmacniają mięsnie relaksując przy tym całe ciało. Napełniają nas energią. Ćwicząc wyrabiamy sobie nawyk prawidłowej postawy poprzez świadome ułożenie kręgosłupa, głowy, barków oraz miednicy. Uczymy się też prawidłowego oddychania (mało kto wie, ze na co dzień oddychamy niestarannie zapewniając sobie przy tym różnego rodzaju dolegliwości poprzez niedostateczne dotlenienie organizmu). Poprawiamy koordynację ruchową i równowagę. Polepszamy krążenie, uelastyczniamy kręgosłup, stawy barkowe i biodrowe. Zapobiegamy kontuzjom i leczymy nabyte. Przy tym wszystkim uczymy się najważniejszej rzeczy jaka jest świadomość swojego ciała. Ujędrniamy ciało, zadowalamy ducha.

Komentarze:

Poleć naszą stronę:
Szukaj na stronie:

Mapa Strony Subskrybuj RSS Polityka prywatności

Copyright © 2002 - 2018 Fitness Pilates