Pilates to doskonałe połączenie ciała i umysłu

Joanna Zapolska jest trenerem w fitness klubie Maniac Gym, wielokrotną Mistrzynią Polski w gimnastyce sportowej, wicemistrzynią świata w fitness, wykładowcą akademickim i doktorantką AWFiS w Gdańsku.

Większość kobiet zdecydowanie stroni od zajęć typu siłowego. To właśnie dla nich rozwijający się aerobik, stanowi interesującą formę aktywności. Popularny aerobik jest rodzajem filozofii życiowej, stylu bycia, "mody na sprawność" i sportową sylwetkę. To nie tylko ćwiczenia fizyczne, to także sposób postępowania mający na celu zwiększenie wydolności fizycznej organizmu, regulacji masy ciała i rozładowania napięcia psychicznego.

Spośród wielu różnych proponowanych zajęć można znaleźć formy najbardziej nam odpowiadające, a przede wszystkim o różnym poziomie zaawansowania i intensywności.

W grupie różnych zajęć aerobiku od dłuższego czasu dużą popularnością cieszą się zajęcia wyciszające zwane inaczej cooling. Są to formy wyciszające, uspokajające i odprężające organizm ćwiczących po zajęciach aerobowych, regulujące napięcie mięśni, likwidujące skurcze i poprawiające krążenie krwi w mięśniach, ułatwiając przy tym wypoczynek. Do tej grupy zalicza się takie formy jak stretching, pilates oraz jogę z różnymi jej odmianami czyli hatha - jogę czy power jogę.

Stretching pomaga nam w uelastycznieniu mięśni, zwiększeniu ruchomości stawów, zmniejszeniu napięcia mięśniowego. W części wstępnej rozciąganie dynamiczne przygotowuje organizm ćwiczącego do dalszej części zajęć. W końcowej części treningu rozciąganie ułatwia wypoczynek, regulując napięcie mięśni, likwidując skurcze i poprawiając krążenie krwi w mięśniach. Oprócz powyższego rozciąganie jest doskonałym ćwiczeniem odprężającym, uspokajającym i ochładzającym cały organizm po wysiłku.

Od kilku lat nowością jest Pilates obejmujący niemal 500 ćwiczeń, który poprzez ćwiczenia jest próbą połączenia ciała i umysłu. Taka forma likwiduje napięcia wywołane stresem, siedzącym trybem życia, zwiększa energię życiową, siłę i gibkość ciała.. Ćwiczenia Piltes wykonuje się ruchem wolnym z zaznaczeniem świadomości wykonywania każdego z nich.

Kolejne hity to Power joga i Hatha-joga. Są połączeniem połączeniem jogi z ćwiczeniami gibkościowymi, oddechowymi stosowanymi w końcowej części większości zajęć aerobiku. Metoda szczególnie polecana dla osób zestresowanych, niewytrenowanych, które dopiero rozpoczynają uczęszczanie na zajęcia na których to chcą przede wszystkim odpocząć i zrelaksować się. Zajęcia wymagają jednak od uczestników dużej koncentracji i "wsłuchiwania się" w rytm własnego ciała.

Komentarze:

Poleć naszą stronę:
Szukaj na stronie:

Mapa Strony Subskrybuj RSS Polityka prywatności

Copyright © 2002 - 2019 Fitness Pilates