Chcesz mieć piękne, wyrzeźbione i smukłe ramiona? Wystarczy kilka podstawowych ruchów!
Wzmoccnione ramiona - pilates
Zaczynamy od stretchingu, czyli rozciągania mięśni. Takie ćwiczenia powinny stanowić obowiązkowy element każdej rozgrzewki przed tymi właściwymi, np. mięśni klatki piersiowej, jak np. wyciskanie na klatkę, wyciskanie na ławeczce, ćwiczenia na ramiona i inne. Wymagane jest również rozciągająnie ramion, które pozwolą na uniknięcie kontuzji, naciągnięć, a nawet zerwania ścięgien mięśni przy nadmiernym wysiłku.
-
Rozciąganie mięśnia trójgłowego ramion
Mięśnie trójgłowe to tak zwane tricepsy - mięśnie znajdujące się w tylnej części ramion. Nazwa trójgłowy wywodzi się z jego trzech składowych: głowy długiej, głowy bocznej i głowy przyśrodkowej mięśnia. Mięśnie tricepsu spełniają odpowiednie funkcje:
- podnoszenie ramienia do tyłu, a więc prostowanie ramienia w stawie ramiennym. Taką funkcję spełnia głowa długa mięśnia trójgłowego ramienia.
- Prostowanie przedramienia w stawie łokciowym wykonywane jest za pomocą głowy bocznej i przyśrodkowej tricepsu.
- Przywodzenie ramienia.
Do ćwiczenia na triceps można usiąść w sadzie skrzyżnym lub stanąć w lekkim rozkroku. Ramiona należy unieść do góry i zgiąć w łokciach, ręce kierując za głowę. Następnie jedną ręką należy chwycić łokieć drugiej ręki i pchać go do tyłu w stronę łopatki.
fot. fabryka siły Każde ćwiczenia trzeba wykonywać z należytą starannością, dlatego postarajcie się!
Jędrne ramiona
Ramiona należy ćwiczyć z zewnętrznym oporem, czyli ciężarkami lub butelkami z wodą. Jest to najlepszy bodziec do rozwoju mięśni. Ciężarki do ćwiczeń to specjalne, lekkie fitnessowe hantle. Najlepiej, aby ich waga była wypośrodkowana.
- Rozciąganie mięśnia dwugłowego ramion
Mięsień dwugłowy, czyli tzw. biceps, składa się z głowy krótkiej i głowy długiej. Dzięki niemu możemy wykonać wiele ruchów kończyną górną. Przede wszystkim możliwe jest zginanie przedramienia w stawie łokciowym i stawie ramiennym, unoszenie ramienia do przodu, ruch przedramienia na zewnątrz, a także unoszenie ramienia bokiem, do linii barków.
Oto dwa podstawowe ćwiczenia na biceps! Siad skrzyżny, ale można także stanąć na lekko ugiętych nogach. Następnie należy wyprostować jedną kończynę górną i skierować przed siebie. Dłoń powinna być skierowana ku górze, a palce opadać do dołu. Drugą ręką należy naciskać na palce ręki wyprostowanej. Istotne jest, aby podczas ćwiczenia ramiona nie były w pozycji wyższej niż wysokość barków.
fot. lepszy trener A tutaj mamy kolejne ćwiczenie, które z powodzeniem zrobisz sam w domu!
Kolejna pozycja to siad skrzyżny lub uklęknięcie przy opieraniu pośladków o pięty. Dłonie położone na podłodze, w taki sposób, aby skierowane one były w stronę tułowia. Ćwiczenie polega na naciskaniu dłońmi na podłoże. Dodatkowo rozciągane są tutaj mięśnie przedramienia.
Dlaczego warto się rozciągać? Stretching pozwala bowiem nie tylko na rozciągnięcie mięśni, ale także na ich wzmocnienie, jak również zwiększenie ruchomości w stawach, polepszenie ukrwienia mięśni. Dodatkowo wpływa także pozytywnie na wygląd naszego ciała! Ramiona są smukłe i przede wszystkim mocne!
Komentarze