Vegomagasinet
Dieta Pritikina – zdrowie przede wszystkim
Dietę stworzył Nathan Pritikin, u którego zdiagnozowano chorobę serca. Autor opracował jadłospis, który miał go wyleczyć i zrobił to z powodzeniem. Na czym polega dieta Pritikina i czy faktycznie jest skuteczna?
Plan Pritikina to nie tylko niskotłuszczowa dieta oparta na nieprzetworzonych produktach, ale także aktywność fizyczna oraz zachowanie równowagi między ciałem a umysłem. Pritikin nie był lekarzem, a swój plan odżywiania stworzył na podstawie własnych doświadczeń i obserwacji.
Zasady diety Pritikina
Dieta Pritikina, a właściwie program, opiera się na trzech filarach: diecie, ćwiczeniach oraz równowadze między zdrowym ciałem i umysłem. Jadłospis bazuje na nieprzetworzonych produktach niskotłuszczowych o wysokiej zawartości błonnika. 10-15 procent kalorii powinny dostarczać tłuszcze, 15-20 procent białka, a 65-75 procent węglowodany złożone. Produkty dzielą się na trzy grupy: dozwolone, te, które trzeba ograniczyć i produkty zabronione.
- Produkty dozwolone: warzywa (najlepiej bogate w skrobię), owoce, produkty pełnoziarniste, strączki, ryby, chude białko.
- Produkty, które należy ograniczyć: oleje, cukry nierafinowane (syropy i soki), zboża rafinowane (biały chleb, makaron, ryż).
- Produkty zabronione (można je spożywać nie częściej niż raz w miesiącu): tłuszcze zwierzęce, olej kokosowy, tłuszcze przetworzone, przetworzone mięso, nabiał, słodycze, alkohol.
Plan Pritikina obejmuje trzy rodzaje ćwiczeń: aerobowe, trening siłowy oraz stretching. Ćwiczenia aerobowe należy wykonywać przez 60-90 minut 6 razy w tygodniu. Trening siłowy zalecany jest 2 razy w tygodniu i ma trwać 20 minut. Stretching natomiast trzeba wykonywać codziennie, przez 10 minut.
Program Pritikina to cały styl życia, który zakłada także zachowanie równowagi między ciałem i umysłem. Obejmuje m.in. umiejętność panowania nad stresem i lękiem. Zaleca się korzystanie z technik relaksacyjnych i terapii poznawczo-behawioralnej.
fot. Zdrowie w praktyce
Dieta Pritikina sposobem na odchudzanie?
Dieta Pritikina nie jest typową dietą odchudzającą, tylko dietą leczniczą. Efektem jej stosowania może być natomiast utrata wagi. Produkty, które uwzględnia plan żywieniowy bogate są białko i błonnik, a te zwiększają uczucie sytości na długo po posiłku. Żywność obfitująca w tłuszcz i cukier, która zwykle zawiera dużo kalorii, jest znacznie ograniczona. Treningi uwzględnione w programie również mogą się przyczynić do uzyskania deficytu kalorycznego, a co za tym idzie do spadku wagi.
Efekty diety Pritikina
Skuteczność leczniczej diety Pritikina potwierdzają badania naukowe. Pozwala ona obniżyć ciśnienie krwi. Inne badanie wykazało, że stosowanie jadłospisu opartego na produktach o niskiej zawartości tłuszczu i wysokiej zawartości błonnika obniża poziom ,,złego" cholesterolu i korzystnie wpływa na zdrowie serca.