Dieta owsiana cieszy się sporą popularnością. Wszystko przez jej główny składnik – płatki owsiane, które od lat królują w redukcyjnych jadłospisach. Czy warto ją wypróbować?
Na sklepowych półkach znajdziemy płatki owsiane błyskawiczne (otrzymywane z oczyszczonego i rozdrobnionego ziarna owsa), górskie (o średnim stopniu przetworzenia) oraz zwykłe (najmniej przetworzone).
Płatki owsiane – wartości odżywcze
Płatki owsiane są bogatym źródłem białka, węglowodanów, błonnika, witamin E, K oraz witamin z grupy B, magnezu, potasu, żelaza, cynku miedzi i manganu. Znajdziemy w nich także nienasycone kwasy tłuszczowe i beta-glukany. Składniki te pozwalają obniżyć cholesterol, pomagają ustabilizować poziom glukozy we krwi i wzmacniają układ odpornościowy.
Płatki owsiane są bardzo pożywne, dlatego od lat dużą popularnością cieszą się śniadania w formie owsianek. Wybór rodzaju płatków owsianych zależy od tego, jak bardzo zależy nam na udziale produktów przetworzonych w diecie. Najbardziej wartościowe są płatki zwykłe. Jeżeli natomiast bardziej liczy się dla nas czas przygotowywania posiłków, warto sięgnąć po płatki błyskawiczne.
Owsiankę można przyrządzić na wodzie, mleku zwykłym i roślinnym. Oprócz tego płatków można używać do zdrowych wypieków, takich jak ciasta, ciasteczka, babeczki czy batoniki. Są też częstym składnikiem różnych gotowych mieszanek (musli czy granola), jednak pod tą postacią są zdecydowanie mniej wartościowe. Wiele osób decyduje się również na owsianki w wersji wytrawnej. Z płatków owsianych powstaje mleko owsiane. Na ich bazie można przyrządzić zakwas na żur, a nawet domowe, regenerujące maseczki do twarzy.
fot. Poradnik Zdrowie
Dieta owsiana - zasady
Jednodniowa dieta owsiana – na czym polega? Przez jeden dzień w tygodniu jemy tylko płatki owsiane, w różnej postaci. Na śniadanie może być to owsianka na mleku lub wodzie z dodatkiem ulubionych owoców i przypraw. Świetnym połączeniem będzie jabłko z cynamonem i miodem, jagody z siemieniem lnianym i orzechami czy banan z niewielką ilością gorzkiej czekolady.
Na obiad sprawdzą się płatki owsiane w wersji wytrawnej. Owsiankę ugotowaną na bulionie warzywnym można połączyć z pieczonymi warzywami, ziołami, awokado, jajkami, chudym mięsem lub rybą. W ramach kolacji w jadłospisie może znaleźć się samodzielnie przygotowana granola z uprażonych płatków, orzechów i bakalii. Tak przygotowana mieszanka doskonale smakuje z jogurtem naturalnym i miodem.
Innym wariantem jest tygodniowa dieta owsiana. Znajdą się także osoby, które stosują ją nawet kilka miesięcy. Zaletą diety jest to, że płatki owsiane są sycące, a zawarty w nich błonnik usprawnia pracę jelit. Natomiast minusem może być monotonność i niewystarczająca podaż składników odżywczych. Choć płatki owsiane są naprawdę zdrowe, nie dostarczą nam szeregu równie potrzebnych związków, zawartych w innych produktach.
Chcesz schudnąć? Postaw na dobrze zbilansowaną dietę i aktywność fizyczną. Stosowanie krótkoterminowych diet najprawdopodobniej przyniesie krótkotrwałe efekty.
Komentarze