Pierwsze ćwiczenia Pilates, czyli jak zacząć ćwiczyć

Pierwsze ćwiczenia Pilates, czyli jak zacząć ćwiczyć

Najtrudniejsze są podobno początki, bo niektóre ćwiczenia trzeba powtarzać po kilkanaście razy. Trzeba nauczyć się odpowiednio napinać mięśnie oraz skoordynować to z oddechem. Jeśli ćwiczenia są prawidłowo wykonywane, ciało w dosyć szybkim tempie wysmukla się.

- Czasami osoba trenująca aerobik poświęca na to dużo czasu, męczy się, ale waga nie spada tak szybko, jak by tego chciała. W pilatesie jest inaczej: efekty przychodzą tak szybko, że osoba ćwicząca widzi sens kontynuowania treningu - twierdzi Bartłomiej Krynicki.

W pilatesie bardzo ważna jest odpowiednia postawa, dużą rolę odgrywa również oddychanie - zwłaszcza wydechy.
- Kiedy leżymy i wykonujemy sto dynamicznych brzuszków, ćwiczymy tylko mięśnie znajdujące się tuż pod skórą. W pilatesie spinamy mięśnie bardzo powoli i dokładnie. Gdy dodatkowo wydychamy powietrze do samego końca, angażujemy również te głęboko ukryte - tłumaczy Bartłomiej Krynicki.

Ćwiczenia skupiają się głównie na takich partiach ciała jak brzuch, grzbiet, kręgosłup i okolice bioder. Mięśnie nie stają się naprężone i skrócone jak u kulturystów, ale długie, elastyczne i bardzo silne, a ciało robi się jędrne. Ćwiczy się zarówno w pozycji stojącej, kucznej, jak i leżącej. Często wykorzystywane są też przyrządy, np. piłka - kiedy oprzemy na niej nogi, odciążają się kręgosłup i mięśnie grzbietu. Gdy zaś będziemy ją trzymać w rękach i jednocześnie wykonywać skłony, wzmocnimy nie tylko kręgosłup, ale i mięśnie rąk. Gimnastyka jest również skuteczną metodą leczenia kontuzji - zwłaszcza bólów pleców i szyi.

Coraz więcej klubów wprowadza pilates jako osobne zajęcia, są też takie, które włączają je do innych form fitnessu, jak stretching - dodaje Bartłomiej Krynicki.

Zajęcia trwają przeważnie około godziny, a ćwiczenia wykonuje się przy spokojnej muzyce.