Dlaczego warto się rolować?

Testosterone.pl

Dlaczego warto się rolować?

Regularnie trenujesz? Dokuczają Ci zakwasy? Rolowanie, czyli automasaż z użyciem specjalnego wałka pomoże Ci zmniejszyć ból i przyspieszyć regenerację organizmu.

Rolowanie powinno być nieodłącznym elementem każdego treningu. Pod wpływem intensywnej pracy mięśni, napięcia czy długotrwałego braku ruchu elastyczność powięzi zmniejsza się. W długiej perspektywie czasowej może to prowadzić do zaburzenia pracy mięśni, ograniczenia ruchomości i pojawieniu się sztywności mięśni. W efekcie rośnie ryzyko pojawienia się urazów i kontuzji.

Rolowanie pomaga:

  • przyspieszyć regenerację,
  • zmniejszyć ból mięśni,
  • uniknąć zakwasów,
  • zwiększyć elastyczność mięśni,
  • poprawić ukrwienie mięśni,
  • ujędrnić skórę.

Rolowanie może powodować ból. Im bardziej jest bolesne, tym większe prawdopodobieństwo, że to właśnie te partie mięśni najbardziej potrzebują automasażu.

Rolować można praktycznie każdą partię ciała. Omija się stawy, strefy pod kolanami i punkty, gdzie nerwy są blisko kości i skóry. 

Rolowanie szczególnie wskazane jest po treningu. Wykonywane przed ćwiczeniami pozwala rozgrzać i aktywować mięśnie. 


fot. Sbiegacza

Czym rolować mięśnie?

W tym celu najlepiej używać specjalnego wałka wykonanego z trwałej, odpowiednio twardej pianki. Na rynku dostępne są wałki miękkie, średnie oraz twarde. Mogą różnić się także długością i grubością. Mniejsze rolery sprawdzą się do automasażu mniejszych grup mięśniowych, takich jak przedramiona czy barki. Wałki do rolowania mogą mieć wypustki, które zwiększają intensywność wykonywanego masażu.

Jak wykonać rolowanie?