Elements envato
Pilates czy joga?
Zanim zaczniemy przygodę ze spokojnymi, zdrowotnymi ćwiczeniami, czeka nas duży wybór: Pilates czy joga? Warto więc poznać różnice miedzy ćwiczeniami, by wybrać najlepsze dla siebie.
Pilates i joga – co je łączy
Zarówno joga, jak i Piilates skupiają się na całym ciele – traktują je jako całość, która musi współpracować dla najlepszych efektów. Oba wybory zapewniają lepsze samopoczucie, uelastycznienie ciała bez powodowania zmęczenia ćwiczeniami. Pomagają się wyciszyć i odprężyć: należą do ćwiczeń relaksacyjnych i wzmacniających. Oznacza to, że oba rodzaje ćwiczeń przynoszą korzyści na płaszczyźnie fizycznej i psychicznej. Czym więc się różnią?
Pierwszy wybór – Pilates
Według założyciela, Josepha Pilatesa, jego ćwiczenia mają przyczynić się do:
- wzmocnienia mięśni bez ich rozbudowania,
- odciążenia kręgosłupa,
- poprawy postawy,
- obniżeniu stresu,
- poprawy zdrowia,
- uelastycznienia całego ciała.
Trzeba przyznać, że Pilates jest dużo popularniejszy wśród ludzi z Zachodu – został w końcu stworzony przez Niemca, który rozumiał ich kulturę. Historia tych ćwiczeń jest dużo krótsza i składa się z połączenia: jogi, baletu i ćwiczeń izometrycznych. Może dlatego znajduje więcej zwolenników, niż druga propozycja. Z czasem do ćwiczeń zaleca się wprowadzenie specjalistycznych sprzętów, które pozwolą na dalszy rozwój.
(fot. Fitness Platinium )
Drugi wybór – joga
Joga nie skupia się jedynie na ciele, ale też umyśle i duszy – powstał w starożytnej kulturze Indii. Nie jest jednak związany z hinduizmem, ani żadną inną religią. Ćwiczenia zostały stworzone w odpowiedzi na potrzebę ludzi w rozwoju osobistym – stąd połączenie aktywności fizycznej z umysłem. Niektóre pozycje jogi – asan – mają pomóc w poznaniu własnego ciała: jego ograniczeń. Dalsze ćwiczenia mają za zadanie pokonania tych ograniczeń, wzmocnienia mięśni i stawów, a także przyśpieszenia przemiany materii i oczyszczenia organizmu. Nawet dla zaawansowanych fanów jogi do ćwiczeń wystarczy mata, chęci i samozaparcie.Joga skupia się przede wszystkim na:
- równowadze,
- psychicznym i fizycznym zdrowiu,
- pomaga osiągnąć spokój,
- pomaga rozciągnąć ciało,
- zapewnia ćwiczenia w rezultacie podobne do cardio,
- poprawia postawę.
(fot. Yoga mag)