Problem bolących stawów dotyczy zarówno osób starszych, jak i młodych, które doznały kontuzji lub cierpią na chorobę reumatyczną, o której występowaniu nie mają pojęcia. Co oprócz leków pomoże zwalczyć uciążliwy ból? Poznaj sprawdzone sposoby na bóle stawów.
Bóle stawów najczęściej są objawem choroby, np. reumatoidalnego zapalenia stawów czy zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa. Przyczyną mogą być także mikrourazy lub przeciążenia spowodowane uprawianiem sportu. Jeżeli bólom stawów towarzyszą inne objawy, takie jak gorączka, opuchlizna czy dreszcze, konieczna będzie wizyta u specjalisty. Wspomóc leczenie mogą domowe sposoby. Sprawdzą się również w przypadku mało nasilonego bólu. Które z nich naprawdę działają?
fot. Motywator Dietetyczny
Wypróbuj sprawdzone sposoby!
Ciepłe i zimne okłady
Zimne okłady lub natryski zalecane są szczególnie wtedy, gdy bólowi towarzyszy obrzęk. W tym celu można użyć kostki lodu owinięte w folię i dodatkowo w cienką ściereczkę. Na opuchniętą skórę można także przyłożyć nasączoną zimną wodą gazę lub schłodzony w lodówce kompres. W łagodzeniu dolegliwości bólowych sprawdzą się też ciepłe okłady – sprawiają, że naczynia krwionośne rozszerzają się, a to poprawia ukrwienie tkanek i łagodzi ból. Na obolałe ciało można przyłożyć ciepły termofor lub okład nagrzany w gorącej wodzie.
Ciepłe kąpiele
Ciepło uelastycznia włókna kolagenowe, w związku z tym zapobiega sztywności ścięgien. Dlatego w przypadku bólu stawów pomocne będą ciepłe kąpiele lecznicze. Temperatura wody nie powinna być wyższa niż 38°C, a sama kąpiel powinna trwać maksymalnie 20 minut.
Maści rozgrzewające
W ich składzie powinny znaleźć się substancje działające rozgrzewająco, np. kamfora czy olejek eukaliptusowy. Ich stosowanie powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i poprawia ukrwienie. Takie maści często zawierają również substancje przeciwbólowe.
Okłady z chrzanu, miodu, cebuli i białej kapusty
Są to sposoby stosowane w medycynie ludowej, jednak nie można im odmówić skuteczności. Chrzan połączony z cebulą i miodem to mieszanka pełna związków o działaniu przeciwzapalnym. Tak przygotowaną miksturę należy wsmarować w obolałą okolicę, owinąć bandażem i pozostawić na kilka godzin. Podobne właściwości mają liście białej kapusty. Najpierw należy je rozgnieć, by puściły soki, następnie przyłożyć do bolącego stawu, owinąć bandażem i odczekać kilka godzin.
Picie tranu
Jeżeli ból stawów dokucza ci regularnie, ale nie jest bardzo dokuczliwy, warto sięgnąć po tran. Regularne picie tłuszczu z wątroby dorsza zmniejsza bóle stawowe. Związki zawarte w tranie hamują procesy degeneracji tkanki chrzęstnej i przyspieszają ich regenerację.
Komentarze