Historia pilatesu

Historia pilatesu

Zacznijmy od tego kim był sam twórca Joseph H.Pilates. Urodził się w Niemczech w 1880 roku. Był bardzo schorowanym dzieckiem. Dokuczała mu astma, krzywizna i gorączka reumatyczna. Te choroby skłoniły młodego człowieka do poszukiwania metody, która pomogłaby jemu samemu. Zainteresował się fizjologią ludzkiego organizmu a szczególnie układem mięśniowym. Studiował tez metody ćwiczeń z Dalekiego Wschodu takie jak np: joga (zapewne dlatego niektóre ćwiczenia w pilatesie są tak bardzo podobne do jogi).

Joseph Pilates zajął się również boksem w którym odnosił sukcesy, był również instruktorem samoobrony i cyrkowcem. Uprawianie sportu zbudowało jego tężyznę fizyczną. Podczas wojny metoda którą wymyślił sprawdziła się w obozie jenieckim. Wymyślał on ćwiczenia dla utrzymania w dobrej kondycji siebie i swoich współwięźniów. Najprawdopodobniej właśnie dzięki tym ćwiczeniom uczniowie Pilatesa uchronili się od epidemii grypy panującej w obozie w roku 1918, która zabiła tysiące osób w Anglii. Po zakończeniu wojny i uwolnieniu Josepha z obozu wrócił do Niemiec gdzie wprowadził swoja metodę do jednej ze szkół tańca współczesnego. Wkrótce potem trenowali w szkole założonej przez samego Pilatesa, aktorzy, sportowcy. Chcieli oni poznać tą wspaniała metodę wzmacniająca i ujędrniającą ciało która nie rozbudowywała nadmiernie muskulatury.

Z pilatesem najlepiej zapoznać się pod okiem wykwalifikowanego trenera. On pokaże nam jak prawidłowo ćwiczyć i na co zwracać uwagę aby sobie nie zaszkodzić. Szczególnie osoby z dolegliwościami kręgosłupa i stawów nie powinny ćwiczyć same. Konieczna w ich przypadku jest obecność trenera. Ćwiczymy w grupie bądź indywidualnie. Już teraz nie powinni mieć Państwo problemów w trenerem, który może dojeżdżać do Państwa domu w celu przekazania swojej wiedzy.