Jak skakać, żeby schudnąć?

Jak skakać, żeby schudnąć?

Sprawdź, jakich cudów może dokonać regularne skakanie na skakance! 

Skuteczna zabawa z dzieciństwa

Skakanka to bardzo prosty przyrząd gimnastyczny, składa się z linki, bądź sznurka zakończonego z obydwóch stron rączkami umożliwiającymi obracanie. Kojarzycie koordynację ruchową bokserów i ich pracę nóg? To właśnie w sporej części zasługa skakanki. Te proste urządzenie potrafi niejedną osobę wpędzić w mocną zadyszkę! 

Jakie efekty przynosi jeszcze skakanie na skakance? Wpływa bardzo pozytywnie na nasz metabolizm, przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej oraz jest dużym wydatkiem energetycznym. Ćwiczenia te wpływają zatem na przyśpieszenie tętna czy też poprawę pracy serca. Można na niej wykonywać także interwały, co przyczyni się do powstania tak zwanego długu tlenowego. Skakanie poprawia wygląd łydek oraz ud, które są zmuszone do ciągłej pracy.

fot. Rossmann

Pół godziny intensywnego skakania pozwoli ci spalić około 300-400 kcal! Jakie mamy możliwości ćwiczeń? Otóż możemy wykonywać na przykład wcześniej już wspomniane interwały.

  • Najpopularniejszą ich formą jest 15 sekund pracy w szybkim skipie, na 15 sekund przerwy.
  • Możliwe jest także ciągłe skakanie z przyśpieszeniami. 18 minut pracy, co 50 sekund przyśpieszamy w formie skipu maksymalnie na 10 sekund.
  • Możemy także skakać w formie rund. Na przykład 3 minutowe okresy pracy na jednominutowe okresy przerwy. Jest to czas trwania rundy bokserskiej.

Trening na skakance może stać się monotonny jeśli będziemy ciągle robić to samo. Z tego względu warto manipulować formami skakania. Jednego dnia wykonujemy interwał, drugiego dłuższe skakanie, trzeciego luźne, przeplatane zabawą. Zabawą na skakance może być nauka trików, takich jak przeplatanie ramion, czy skakanie do tyłu.  

Co jeszcze jest ważne podczas treningu na skakance? Odpowiednia amortyzacja oraz ubiór - najlepsze będą buty sportowe oraz odzież termoaktywna. 

Co daje skakanie na skakance?

  • Wzmocnienie układu krwionośnego,
  • polepszenie koordynacji ruchowej,
  • redukcja zbędnej tkanki tłuszczowej,
  • wzmocnienie całego ciała z naciskiem na mięśnie górnej części ciała: przedramiona, bicepsy, tricepsy, ramiona,
  • zapobieganie osteoporozie,
  • dobry trening cardio.