Klocki do jogi to akcesoria, które znacznie ułatwią nam ćwiczenia czy jogę. Jak ich używać? Który rodzaj wybrać?
Bolstery do jogi są bardzo pomocne, jeżeli nie jesteśmy w stanie wykonać ćwiczenia lub po prostu chcemy odpocząć. Szczegółowo o tym, do czego służą pisaliśmy w naszym artykule. Bardzo ważną kwestią jest to, aby dobrać odpowiedni klocek do wykonywanej aktywności.
- Bolster z wypełnieniem z gryki - jest dosyć ciężki, dlatego dobrze nadaje się do siadów. Jest twardy i elastyczny, więc nie odkształca się i nie nagrzewa, ma także właściwości antypotowe. Z biegiem czasu łuska kruszy się i niestety, ale trzeba wypełnić wałek.
- Bolster z bawełną - świetnie amortyzuje punkt wyginania się w wygięciach np. do tyłu. Jest miękki, dzięki czemu dobrze wypełnia przestrzeń. Odrobinę lżejszy od wałka/bolstera z gryką o takich samych rozmiarach. Nieco łatwiej jest go używać do podparcia pionowego przy ścianie, ale nie daje stabilnego podparcia np. w siadach (do siadów przyda się raczej twardy koc lub klocek).
Pozycje przy pomocy klocka miękkiego:
fot. portal jogi
Klocki drewniane
Charakteryzują się najwyższą trwałością i twardością. Klocki drewniane zapewniają doskonałą stabilność. Istnieje ich kilka rodzajów:
- bambusowy - to drewno jest jednym z najtwardszych materiałów organicznych. Klocek bambusowy jest odporny na uszkodzenia mechaniczne.
- Dębowy - zapewnia doskonałą stabilność, a wyraźnie odcięte krawędzie pozwalają na precyzyjnie „czucie” klocka dłonią, choć osobom początkującym mogą sprawiać pewien dyskomfort.
- Sosnowy - to niedrogi klocek, lżejszy niż klocki dębowe czy bukowe, ale zapewniający wystarczającą stabilność w czasie ćwiczeń. Budowa z miękkiego drewna sosnowego sprawia ze klocki te narażone są na powstawanie niewielkich wgnieceń na ich powierzchni w czasie intensywnego użytkowania.
Pamiętaj, że wybór odpowiedniego bolstera jest znaczący dla Twoich ćwiczeń. Jeżeli jednak wolisz domowe sposoby, to zamiast bolstera możesz użyć zwiniętego koca, a zamiast klocka - kilku książek.
Komentarze