Ile jeść posiłków- to jedno z najczęściej zadawanych pytań. 5, 3, a może wystarczy 1? Ile ludzi, tyle opinii. Jedni wolą jeść częściej a mniej, inni rzadziej a więcej. Jak jest najzdrowiej? Ile posiłków powinno się spożywać?
Instytutu Żywienia i Żywności zaleca spożywanie 4-5 posiłków dziennie, co 3-4 godziny. W praktyce oznacza to zazwyczaj 3 główne posiłki (śniadanie, obiad i kolację) oraz 2 mniejsze (drugie śniadanie i podwieczorek). Taki sposób odżywiania ma zapewnić energię i zapobiec napadom głodu. Poza tym jeśli jadłospis składa się z 5 posiłków, łatwiej zbilansować je tak, by zawierały wszystkie niezbędne składniki odżywcze (przy np. 2 posiłkach trudno będzie zapewnić sobie chociażby zalecane 5 porcji owoców i warzyw dziennie).
Śniadanie najważniejszym posiłkiem?
Śniadanie dodaje energii na rozpoczynający się dzień. Jednak nie każdy ma na nie czas czas albo ochotę. Są również diety (np. post przerywany), które nie uwzględniają śniadania. Badania nie potwierdzają wyraźnego wpływu regularnego spożywania lub pomijania śniadania na masę ciała czy tempo przemiany materii. Jednak część specjalistów jest przekonana, że pomijanie porannego posiłku może prowadzić do przyjmowania sporo większej ilości kalorii w pozostałych posiłkach i przejadania się.
Skutkuje to upośledzeniem wrażliwości na insulinę. Dlatego podkreślają, że pierwszy posiłek nie musi być zjedzony od razu po przebudzeniu, ale ważne jest, by był wartościowy.
fot. Poradnik Zdrowie
Ile posiłków jeść w ciągu dnia?
Choć wielu specjalistów zaleca jedzenie 5 posiłków dziennie, nie każdy może sobie na to pozwolić. Często ogranicza nas praca lub brak czasu na ich przygotowanie. Co zrobić w takim przypadku? Przede wszystkim przestrzegać podstawowych zasad zdrowego odżywiania: starać się jeść o regularnych porach, śniadanie zjadać 1-2 po przebudzeniu, kolację 2-3 godziny przed snem, a także pilnować, by dieta zaspokajała zapotrzebowanie organizmu na kalorie i wszystkie makroskładniki. Należy ograniczyć jedzenie typu fast-food, słodycze i słodkie napoje.
Dieta ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego ważne jest, by jadłospis był urozmaicony i zapewniał nam dawkę wszystkich niezbędnych witamin, minerałów i makroskładników. Jedzenie minimum 3 posiłków w ciągu dnia sprawi, że łatwiej nam będzie odpowiednio skomponować menu. Jednak jest to kwestia drugorzędna, najważniejsze jest to, co jemy.
Liczba posiłków powinna być dostosowana do naszego planu dnia, nie na odwrót. Najważniejsze jest, by dieta była odpowiednio zbilansowana, dostosowana do naszego wieku, stanu zdrowia, masy ciała i aktywności fizycznej.
Ilość posiłków dostosuj do swojego stylu życia, ale pamiętaj, by były zdrowe i skomponowane odpowiednio do Twoich potrzeb.
Komentarze