Niedziela, Czerwiec 13
Pilates&Fitness Logo
 1. Pilates&Fitness
 2. Ciekawostki
 3. Czym jest Pilates?

Pilates w pełni

Czym jest Pilates?

Mówiąc najkrócej, to trening wzmacniający mięśnie. To właśnie trening, który łączy jogę, balet oraz ćwiczenia izometryczne. Dlatego właśnie angażuje do pracy wszystkie mięśnie i poprawia wygląd całej sylwetki. Pilates jest zalecany dla prawie wszystkich: bez względu na wiek, kondycję czy możliwości ciała.

Pilates jest metodą ćwiczeń, która podbiła serca ludzi na całym świecie. Korzyści można zauważyć w wyglądzie ciała, jak i stanie umysłu. Opiera się on na prostych zasadach:

 • prawidłowym oddechu: to dlatego na wszystkich ćwiczeniach tak często słychać „wdech i wydech”. Prawidłowy oddech to takich, w którym powietrze wdychamy nosem, a wydychamy ustami w odpowiedniej fazie ćwiczeń;
 • koncentracji: pilates wymaga całkowitego skupienia się na wykonywanym obecnie ćwiczeniu;
 • wyśrodkowaniu: każde ćwiczenia i ruch zaczyna się w centrum naszego ciała. Oznacza to, że wszystko zaczynamy od mięśni głębokich brzucha i powoli wychodzimy z tym na zewnątrz. Uczy to stabilizacji, równowagi, a przy tym poprawia postawę i codzienny chód;
 • kontroli: wszystkie ćwiczenia oparte są na świadomym ruchu i oddechu;
 • płynności ruchu: łatwo zauważyć, że każde ćwiczenie jest pełne wdzięku i harmonii;
 • precyzji: pilates to jedno z niewielu rozwiązań, w którym liczy się jedynie jakość i dokładność ćwiczeń, a nie ilość ich wykonania.

Historia Pilates

Został on „stworzony” w 1920 roku przez niemieckiego sportowca, Josepha Pilatesa. To tłumaczy nazwę, prawda? Joseph w dzieciństwie był dotknięty krzywicą i by pokonać własne, fizyczne ograniczenia zaczął regularnie ćwiczyć. Jak widać przyniosło to duże rezultaty, skoro został sportowe. Jednak wojna zmieniła jego plany i sprawiła, że musiał pracować z ludźmi niepełnosprawnymi. Między innymi konstruował dla nich sprzęt, który pomagał w codziennych ćwiczeniach. Po wojnie jego metoda została przyjęta na początku przez znanych niemieckich tancerzy. Pilates jednak udoskonalał swoją metodę wraz z żoną – następnie wykształcił swoich następców, dzięki czemu metoda zdobyła popularność na całym świecie.

Coraz częściej pilates zalecają osteopaci, fizjoterapeuci, kręgarze, a nawet chirurdzy. Co ciekawe, tę formę sportu można idealnie dostosować i uprawiać przy każdym poziomie sprawności ruchowej.

Komu zaleca się ten trening

Ze względu na jego dokładność i brak pośpiechu czy obciążenia, pilates można uprawiać w każdym momencie życia. Pomaga przy wielu problemach zdrowotnych, a nawet pomaga przy zwyrodnieniach i wad kręgosłupa. Dużym wskazaniem do treningu jest również nadmierny stres czy brak energii: udowodniono, że pilates zmniejsza napięcie i nawet przy samym początku pomaga wrócić do pełnej sprawności. Do tego to idealna forma aktywności dla osób leniwych: nie męczy i nie wymaga aż takiego wysiłku, jak np. joga.


(fot. Smart gym )

To właśnie dlatego pilates mogą ćwiczyć praktycznie wszyscy:

 • osoby w każdym wieku,
 • kobiety w ciąży (po wcześniejszej konsultacji z lekarzem i po pierwszym trymestrze),
 • osoby po urazach i wypadkach,
 • osoby z nadwagą,
 • osoby ze słabą kondycją.
Paula Bukowska

Paula Bukowska

Pilates Core – odmiana klasycznego Pilates? Czytaj poprzedni

Pilates Core – odmiana klasycznego Pilates?

Mięsień czworogłowy uda - budowa, funkcje oraz ćwiczenia Czytaj następny

Mięsień czworogłowy uda - budowa, funkcje oraz ćwiczenia

Komentarze

Dla Ciebie

Lekarz w... zegarku! | Nowy projekt Apple
Dieta dla sportowców
Opis treningu w ćwiczeniach pilates

Polecamy

Chwile pełne bliskości - konkurs Mama i ja
Akcja: lato 2021 - dieta!

Kategorie

Popularne tagi