Rodzaje medytacji i techniki

Rodzaje medytacji i techniki

Czym charakteryzują się techniki medytacji, na czym polegają i dla kogo są polecane? Poznaj i wybierz swoją ulubioną!

Praktyka

Niektóre z technik będą na Ciebie działać lepiej niż inne - podobnie jak dyscypliny sportowe lub diety. Każdy ma swoje preferencje i potrzeby, dlatego w różny sposób działają one na osoby. Naukowcy stworzyli pewnego rodzaju klasyfikację na podstawie tego, w jaki sposób i gdzie skupiamy swoją uwagę. Według tego podejścia rodzaje medytacji możemy podzielić na kilka kategorii:

  • skupiona uwaga - ten rodzaj medytacji polega na skupianiu swojej uwagi na jednym obiekcie podczas sesji medytacyjnej. Może być to oddech, mantra, wizualizowany obiekt, część ciała, zewnętrzny obiekt czy coś innego.
  • Przestrzenna uwaga - wszystkie doświadczenia zarówno te wewnętrzne (myśli, doznania, wspomnienia, emocje itp.) lub zewnętrzne (dźwięk, zapach itp.) są rozpoznawane i postrzegane takimi, jakimi są. To jest proces postrzegania bez automatycznego reagowania na zawartość doświadczenia z momentu na moment bez identyfikowania się.
  • Bezwysiłkowa obecność - tu uwaga nie jest skupiona na niczym konkretnym. Temu doświadczeniu towarzyszy cisza, pustka, ciągłość, osadzenie w sobie.

fot. Uroda Życie

Techniki medytacji

Istnieją dwa główne sposoby medytowania. Pierwszy to medytacje zwrócone do wewnątrz, mające na celu zagłębienie się w swej osobowości, rozwiązywanie problemów i dokonywanie pozytywnych zmian w życiu. Są to wszelkie techniki wykorzystujące autohipnozę i wizualizację, także mantry i praktyki jogi.

Drugi nurt to medytacje zwrócone na zewnątrz - poprawiają one koncentrację, zwiększają radość życia oraz spontaniczność. Pozwalają żyć "tu i teraz", z mniejszym bagażem przeszłości. Są szczególnie przydatne w procesach uczenia się i pracy twórczej. 

Technik medytacyjnych należy unikać w przypadkach:

  • schizofrenii, ponieważ zwiększa to wewnętrzny chaos,
  • stosowania leków przeciwlękowych czy zmniejszających ciśnienie krwi,
  • zaburzenia afektywnego dwubiegunowego, ponieważ u pacjentów może nastąpić natychmiastowe przejście z manii do depresji,
  • zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego.

Medytacja jednak w większości przypadków jest całkowicie bezpieczna. Poleca się ją każdemu, ponieważ zmniejsza skutki starzenia się mózgu.