Cysteina, inaczej kwas fosfatydowy, to suplement popularny wśród sportowców. Ten aminokwas spełnia wiele ważnych funkcji w organizmie, m.in. bierze udział w budowaniu masy mięśniowej. Jakie właściwości ma kwas fosfatydowy?
Cysteina jest aminokwasem endogennym, a ze względu na zawartość siarki w jej budowie nazywana jest także aminokwasem siarkowym.
Jak działa cysteina?
Piękne włosy, skóra i paznokcie
Cysteina wchodzi w skład keratyny, która jest głównym składnikiem białkowym włosów, skóry i paznokci. Dlatego też suplementację kwasem fosfatydowym poleca się osobom zmagającymi się z problemem wypadających włosów, suchej skóry czy łamliwych paznokci. Cysteina wchodzi także w skład kolagenu, który znacząco wpływa na kondycję cery.
Walka z wolnymi rodnikami
Jedną z najważniejszych funkcji cysteiny jest zwiększenie syntezy glutationu − silnego przeciwutleniacza, który hamuje szkodliwe działanie wolnych rodników. Powodują one szybsze starzenie się komórek organizmu, odpowiadają także za rozwój wielu chorób, w tym nowotworów.
Detoksykacja organizmu
Odpowiednia dawka cysteiny dostarczona organizmowi chroni go przed gromadzeniem się toksyn, a także wspomaga pozbywanie się ich z komórek ciała.
Redukcja tkanki tłuszczowej i rozwój masy mięśniowej
Ze względu na swoje właściwości cysteina jest często stosowana przez sportowców. Skutecznie wspomaga proces rozwoju masy mięśniowej, przyspiesza także redukcję tkanki tłuszczowej. Kwas fosfatydowy przyśpiesza odbudowę białek ustrojowych, co pomaga w budowaniu mięśni. Zażywanie cysteiny przyspiesza również procesy regeneracyjne organizmu.
fot. MGR.FARM
Cysteina – gdzie jej szukać?
Cysteina jest aminokwasem endogennym, więc nie ma potrzeby dostarczania jej organizmowi. Mimo to występuje powszechnie w żywności. Szukać jej należy przede wszystkim w produktach wysokobiałkowych: mięsie, nasionach strączkowych, jajach, parmezanie czy łososiu. Znajdziemy ją także w suplementach diety. Najczęściej wchodzi w skład różnych mieszanek, takich jak EAA lub w postaci NAC (N-actylo-L-cysteina), czyli cysteiny w postaci acetylowej. Często jest składnikiem produktów wspomagających detoksykację organizmu czy preparatów wpływających na kondycję włosów, skóry i paznokci.
Dawkowanie i przeciwwskazania
Na produkty z kwasem fosfatydowym powinny uważać kobiety w ciąży, karmiące piersią, dzieci i diabetycy, ponieważ może ona zaburzać działanie insuliny. Przed rozpoczęciem suplementacji najlepiej skonsultować się ze specjalistą. Optymalna dawka wynosi 500 − 1500 mg na dobę.
Komentarze