Elements envato
Ćwiczenia równoważne – trening dla każdego!
Niezależnie czy ćwiczysz dla lepszego ciała, większej siły, bardziej widocznych mięśni czy lepszego samopoczucia – na pewno wiesz, że ćwiczenia wspomagają walkę o dobre zdrowie. Ćwiczenia równoważne pomagają w codziennych czynnościach i poprawiają wyniki niektórych dyscyplin!
Równowaga – czy warto ją ćwiczyć
Wydawać by się mogło, że wykształcenie się równowagi w życiu płodowym i wczesnym dzieciństwie w zupełności wystarczy. Okazuje się jednak, że ćwiczenia równowagi pomogą lepiej zachować stabilność w codziennych czynnościach!
Koniec z przypadkowymi poślizgnięciami – prawidłowo działające receptory czucia głębokiego sprawiają, że jesteśmy w stanie szybciej i lepiej zareagować w przypadku nagłej utraty równowagi. Do tego wpływają one na:
- poprawienie ogólnej sprawności fizycznej,
- rozwinięcie cech motorycznych i koordynacji ruchowej,
- zwiększenie koordynacji i stabilności,
- poprawiają pracę układu oddechowego i krwionośnego.
Ćwiczenia równoważne – przykłady
Na szczęście ćwiczenia równoważne z łatwością wykonasz w domu! Nie potrzebujesz do tego żadnego dodatkowe sprzętu: wystarczy Ci wygodny strój i wolna przestrzeń. Wszelkie akcesoria są opcjonalne i też niepotrzebne każdemu.
Ważna jest za to systematyczność. Warto więc zacząć od 3 sesji w tygodniu, wybierając kilka ćwiczeń z naszych przykładów. Równowagę można ćwiczyć:
- wspinając się na palce jednej nogi, podczas gdy drugą unosisz do klatki piersiowej, ze zgiętym kolanem,
- stanie na jednej nodze (jeśli chcesz utrudnić sobie ćwiczenie, możesz zamknąć oczy i unieść ręce nad głowę),
- chodzenie po niestabilnej powierzchni, jak np. śliski koc położony na panelach,
- wykonywanie pozycji jaskółki lub bociana,
- chodzenie po linie lub sznurku położonym na podłodze,
- marsz z zamkniętymi oczami,
- wyskoki i przysiady na jednej nodze,
- rzucanie lekkiej piłki (np. plażowej) z drugą osobą,
- chodzenie po krawężniku, np. w trakcie spacerów.
Jeśli tego typu ćwiczenia to dla Ciebie za mało, możesz rozejrzeć się za piłkami bosu, platformami balansującymi, dyskami obrotowymi lub piłkami gimnastycznymi. Więcej przeczytasz w naszym poprzednim artykule: Jak wygląda trening na BOSU?
Co prawda trening równowagi nie wpłynie na wygląd Twojej sylwetki, to jednak szybko zauważysz, jak ułatwia i usprawnia codzienne funkcjonowanie!