Japońska dieta wodna opiera się przede wszystkim na jednym założeniu - piciu wody tuż po przebudzeniu. Nie ma żadnych restrykcji odnośnie posiłków. Jakich efektów można się spodziewać?
Japońska dieta wodna pochodzi z Japonii, gdzie jest powszechnie stosowana. Nie jest wbrew pozorom dietą głodówkową. Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o jedzenie. Wymarzoną sylwetkę można osiągnąć bez restrykcyjnych diet, wystarczy wypijanie odpowiedniej ilości wody.
Badania pokazują, że odwodnienie organizm odbiera jako uczucie głodu. Zamiast sięgnąć wtedy po szklankę wody, zaczynamy jeść. Zwolennicy japońskiej diety wodnej twierdzą, że nie tylko pomaga ona w walce z nadwagą, ale leczy wiele dolegliwości np. cukrzycę, nadciśnienie, a nawet nowotwory. Żadne badania naukowe nie potwierdzają jednak jej skuteczności w walce tymi schorzeniami. Trzeba jednak zaznaczyć, że odpowiednie nawodnienie korzystnie wpływa na cały organizm.
fot. Dobre Wiadomości
Na czym polega japońska dieta wodna?
Głównym założeniem japońskiej diety wodnej jest wypijanie codziennie tuż po przebudzeniu szklanki wody w temperaturze pokojowej. Ten rytuał pozwala oczyścić układ pokarmowy, przyspiesza przemianę materii oraz wspomaga funkcjonowanie jelit. Efektem będzie zdrowie i lepsze samopoczucie. Jakie są inne zasady?
- Pij 2-3 litry mineralnej wody niegazowanej dziennie.
- Wodę pij regularnie cały dzień, najlepiej małymi łyczkami.
- Po wypiciu wody odczekaj 45 minut zanim zjesz śniadanie.
- Niej pij w trakcie posiłków.
- Na posiłek poświęcaj maksymalnie 15 minut.
- Po posiłku odczekaj co najmniej 2 godziny zanim znów coś zjesz lub wypijesz.
- Wybieraj świeże, lekkostrawne produkty.
- Słodzone soki i napoje zastąp wodą.
Długość kuracji dostosowana jest do dolegliwości, na którą ma pomóc:
- zaparcia - 10 dni,
- wysokie ciśnienie krwi - 30 dni,
- cukrzyca typu 2 - 30 dni,
- nowotwór - 180 dni.
Efekty japońskiej diety wodnej
Największą udowodnioną zaletą stosowania japońskiej diety wodnej ma być utrata wagi. Picie odpowiedniej ilości wody pozwala zniwelować uczucie głodu. Nawodnienie organizmu zapobiega także zaparciom, bólom głowy (często spowodowanych odwodnieniem) i powstawaniu kamieni nerkowych. Warto jednak pamiętać, że picie dużych ilości wody nie wystarczy, aby schudnąć. Niezbędne jest uzyskanie deficytu kalorycznego, w czym pomoże zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna.
Komentarze