Elements envato
Jak dbać o stawy
W dzisiejszych czasach o naszych stawach myślimy jedynie w momencie, kiedy już odczuwamy wyraźny dyskomfort. Z wiekiem mogą zacząć boleć przy wchodzeniu na schody, a nawet krótkim truchcie. Warto jednak zadbać o nie wcześniej – odpowiednio potraktowane będą nam służyć długo i przede wszystkim, niezawodnie.
Punkt pierwszy – tkanka łączna
Jak już sama nazwa wskazuje, tkanka łączna dba o odpowiednie połączenie i spojenie różnych tkanek. Zaliczamy do niej tkankę:
- kostną,
- tłuszczową,
- chrzęstną.
Tkankę chrzęstną, która ma bezpośredni związek ze stawami, dzielimy na włóknistą i szklistą. Włóknistą możemy znaleźć w miejscu przyczepu ścięgien, natomiast szklista buduje powierzchnię naszych stawów. Co ciekawe, nie jest ona ani unerwiona, ani unaczyniona: „odżywia się” poprzez maź stawową i nie ma szans na samoistną regenerację. Dlatego leczenie stawów polega przede wszystkim na:
- zmniejszeniu bólu,
- zapobieganiu stanom zapalnym,
- spowolnieniu dalszych zmian.
Jak dbać o stawy
Jednym z najważniejszych punktów w pielęgnacji stawów jest regularna aktywność fizyczna. Nie chodzi tutaj o nagłe zrywy i ćwiczenie do granic możliwości, a regularne ćwiczenia i stałe postępy. Warto również zwrócić uwagę na aktywność, która zaangażuje odpowiednie partie mięśni: te, które otaczają nasze stawy kolanowe. Dzięki temu poprawimy zakres ruchu stawów i nie pozwolimy im się „zastać”.
Drugim dobrym krokiem będzie przestrzeganie odpowiedniej diety i suplementacji: mamy dostępnych wiele diet, które działają przeciwzapalnie i ograniczają ilości wolnych rodników. Na nasze szczęście żelatyna jest ogólnodostępnym i dość tanim sposobem na poprawienie kondycji stanów. Spożywanie żelatyny korzystnie wpływa na wytwarzanie się kolagenu: jest on składnikiem zarówno stawów, jak i samych kości. To właśnie ona odpowiada za naszą mobilność, prawidłową ruchomość oraz regenerację. Kolagen pomaga również w walce ze stanami zapalnymi, które mogą być zabójcze dla naszych stawów. Dlatego warto więc wzbogacić naszą dietę o żelatynę, a także pełnowartościowe białko.