Zastanawiasz się czy trening na czczo pomoże Ci szybciej pozbyć się nadmiaru kilogramów? Dowiedz się, jak prawidłowo wybrać rodzaj treningu adekwatnie do swoich potrzeb.
Trening na czczo - fakty i mity
Przekonanie, że trening, który nie jest poprzedzony posiłkiem szybciej redukuje tkankę tłuszczową nie jest do końca poprawne. Badania wykazały, że trening zaraz po przebudzeniu nie daje dużo większych rezultatów, niż trening wykonany na 2 godziny po posiłku. Różnicę i wyraźniejsze efekty mogą zauważyć osoby szczupłe, które chcą po prostu utrzymać formę.
Mogłoby się wydawać, że organizm podczas ćwiczeń wykonywanych na czczo wymaga większego czerpania energii z rezerw tłuszczowych. Nie do końca tak jest. Faktycznie, nasz organizm jest zmuszony koszystać z tego, co ma, jednak równie dobrze poradzi sobie ze zbędnymi kaloriami podczas wysiłku po lekkim śniadaniu.
fot. wp.pl
Sprawdź czy trening na czczo będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem
Jak już się pewnie domyślasz, trening na czczo nie jest dla każdego. Dlaczego? Z bardzo prostego powodu. Gdy nie zasilimy naszego organizmu węglowodanami i glukozą, będziemy mieć mniej siły, przez co nasz wysiłek nie będzie tak skuteczny. Tak więc owszem, będziemy czerpać z rezerw kalorycznych, ale co z tego, jeśli z braku sił ćwiczenia nie będą tak wydajne.
Jeżeli masz jakiekolwiek przeciwwskazania zdrowotne, których objawy mogą się nasilić właśnie podczas wykonywania ciężkich ćwiczeń siłowych, bądź treningu kardio, bez uprzedniego "zasilenia" organizmu - odpuść sobie taki rodzaj wysiłku. Nie sprawi on, że szybciej pozbędziesz się niechcianej oponki, a już na pewno nie spowoduje, że poczujesz się lepiej, niż przed nim.
W rezultacie mogą pojawić się zawroty głowy, osłabienie mięśni i ogólny brak sił. Naprawdę nie potrzeba doprowadzać swojego ciała do takiego wyczerpania. Pamiętajmy - to trening jest dla Ciebie, a Ty my dla treningu. Najważniejsze jest zdrowie!
Jeśli natomiast nie zauważasz u siebie żadnych przeciwwskazań, takie rozwiązanie może okazać się w porządku. Pewnie często po powrocie z pracy nie masz ochoty na ćwiczenia i sobie odpuszczasz. Rano zaś, możesz mieć mnóstwo energii, a co więcej, możliwe, że trening działa na Ciebie lepiej niż kawa!
Wszystko zależy od tego, który trening dostarcza Ci więcej korzyści i po którym zauważasz u siebie większe rezultaty.
Co jeszcze wpływa na korzystny wygląd sylwetki?
Co ważne, to nie trening jest najważniejszy podczas pozbywania się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jego zasługa w zrzuceniu zbędnych kilogramów wynosi 30%. Pozostałe 70% to dobrze dobrana dieta oraz zdrowe nawyki. Ważny czynnik odgrywa tutaj sen. Jest to kolejny argument na to, że ćwiczenia na czczo nie są najlepszym pomysłem, jeśli miałbyś przez nie zrezygnować z kilkudziesięciu minut snu.
Pamiętaj, że organizm dorosłego człowieka do pełnej regeneracji potrzebuje od 7 do 8 godzin snu. Nie mniej i nie więcej. Gdy na sen wygospodarujemy sobie zbyt mało czasu, będziemy niewyspani i nasza produktywność będzie zaniżona. Jeśli natomiast zamierzamy spać dłużej, niż 8 godzin, prawdopodobnie obudzimy się lekko otumanieni i również będzie towarzyszyło nam poczucie niepełnej regeneracji.
fot.generacjasmart.pl
Traktuj swój organizm z miłością
Obserwuj swoje ciało, jego reakcje na różne nawyki, przyzwyczajenia, nowości i zorganizuj swój styl życia tak, by w pełni świadomie dbać o zdrowie. Nie zmuszaj organizmu do kolosalnych wyczynów, jeśli nie jest na nie przygotowany.
Zachowaj bilans kaloryczny, optymalny czas na regenerację i spraw, by myśl o treningu budziła w Tobie poczucie zadowolenia, a nie osłabienie i zniechęcenie. Pamiętaj, zawsze ćwicz tak, na ile pozwala Ci Twój aktualny stan psychofizyczny :)
Komentarze