Mięśnie głębokie inaczej posturalne to jedne z najważniejszych w naszym ciele. Ich zadaniem jest praca nad prawidłową stabilizacją sylwetki, a także utrzymywanie wielu narządów wewnętrznych na właściwym miejscu. Ale to tylko niektóre z ich ważnych funkcji!
Niewidoczne mięśnie
Zastanawiasz się, jak ćwiczyć mięśnie głębokie? Poznaj najskuteczniejsze ćwiczenia ii dowiedz się, jak ważną rolę odgrywają w naszym ciele!
Mięśnie głębokie są dość trudne w zlokalizowaniu, ponieważ po pierwsze nie widać ich dobrze przez skórę (w przeciwieństwie do mięśni powierzchownych) i trudno je napiąć bez angażowania innych partii mięśniowych. Ich rodzaje dzielą się na różne partie mięśniowe, często powiązane ze sobą różnymi strukturami znajdującymi się w naszym ciele, np. więzadłami, powięziami i stawami. Z tego względu ich zlokalizowanie i określenie, które mięśnie to tak naprawdę mięśnie głębokie jest dość skomplikowane.
Do grupy mięśni głębokich brzucha zalicza się:
- mięsień poprzeczny brzucha,
- mięsień wielodzielny,
- przepona,
- mięśnie dna miednicy.
Niestety uraz lub zwiotczenie tych mięśni może prowadzić zarówno do problemów z poruszaniem, jak i zniekształcenia sylwetki. Dlatego ważne jest, aby wszystkie ćwiczenia wykonywać prawidłowo.
fot. Openfit
Najskuteczniejsze ćwiczenia na te partie naszego ciała wymagają użycia akcesoriów, takich jak:
- piłka do pilatesu, która umożliwia wykonywania płynnych ruchów miednicą,
- bosu o kształcie połówki piłki, które służy do ćwiczeń wykorzystujących balans ciała, a przez to aktywuje mięśnie głębokie brzucha,
- soft ball, czyli mini wersja piłki gimnastycznej, nadająca się do ustabilizowania kręgosłupa i rozluźniania napiętych partii ciała.
Jeżeli nie posiadamy tych przyrządów możemy przystąpić do innych ćwiczeń.
- Superman - polega na jednoczesnym unoszeniu wyprostowanych rąk oraz nóg w leżeniu przodem. Ważne, aby podczas tego ćwiczenia nie zadzierać głowy, a kręgosłup trzymać w linii prostej.
- Bird dog - czyli naprzemienne unoszenie ręki oraz nogi w podporze przodem. W tym ćwiczeniu kończyny powinny dążyć do wyprostu.
- Deska - najpopularniejsze ćwiczenie na mięśnie głębokie! Podpór przodem można wykonywać zarówno na dłoniach i na łokciach. Ważne, aby odpowiednio napiąć brzuch i pośladki oraz podwinąć miednicę.
- Rowerek górski - wykonujemy go w podporze przodem na dłoniach, a nasze nogi powinny opierać się wówczas na stopach. Następnie należy naprzemiennie uginać nogi w kierunku klatki piersiowej, nie zmieniając ustawienie kręgosłupa.
Jakie płyną korzyści z takiego treningu? Przede wszystkim:
- płaski, wyrzeźbiony brzuch,
- ustabilizowanie tułowia,
- ułatwienie utrzymania poprawnej postawy,
- polepszenie poczucia równowagi,
- odciążenie kręgosłupa na co dzień,
- mniejszenie ryzyka kontuzji, zwłaszcza gdy ćwiczący uprawia sporty takie jak pływanie, trening siłowy czy jazda na rowerze.
Komentarze