Czym jest indoor cycling i czym różni się od klasycznego roweru? Jest to grupowy trening na rowerach stacjonarnych. Odbywa się pod okiem trenera, który potrafi odpowiednio zmotywować i zachęcić do intensywnych ćwiczeń. Dzięki temu w szybki i przyjemny sposób można wyrzeźbić sylwetkę, wzmocnić mięśnie, a także poprawić ogólną wydolność.
Cała siła w nogach
Na czym polegają zajęcia tego typu? Oczywiście na jeździe rowerem, ale poza tym mają one charakter treningu interwałowego. Przeważnie trwają od 20 do 45 minut. W tym czasie w zależności od poleceń instruktora jedzie się w szybkim lub wolnym tempie, zmienia się też pozycje ciała.
W zależności od wytrzymałości i kondycji naszego organizmu, indoor cycling podzielony jest na różne rodzaje:
- LOW - przede wszystkim celem tego typu treningu jest zwiększenie wytrzymałości i wydolności tlenowej. W trakcie zajęć Low wspomagamy metabolizm tłuszczy. Dla kogo będzie dobrym rozwiązaniem? Jest on polecany osobom początkującym.
- HILL - jest to praca w górnych granicach tętna tlenowego, jazda po ciężkim terenie, kombinacja technik górzystych oraz płaskich. Celem treningu jest podniesienie progu przemian beztlenowych, zwiększenie siły oraz budowanie masy mięśniowej.
- HIGH - to praca w górnych granicach tętna tlenowego, jazda po ciężkim terenie, kombinacja technik górzystych oraz płaskich. Celem treningu jest podniesienie progu tlenowego oraz zwiększenie tolerancji na wyższe tętna.
fot. Bicyclings
- MIX CLASS - jest to praca w niskich i wysokich strefach tętna tlenowego, tzw. „jazda po nieznanym terenie”. Kombinacje terenów płaskich i górzystych z wykorzystaniem wszystkich technik. Celem treningu jest zwiększenie wytrzymałości, wydolności organizmu oraz spalanie tkanki tłuszczowej.
- INTERVAL - to Intensywny trening z naprzemienną mocną pracą i odpoczynkami. Wykorzystywane są tereny płaskie jak i podjazdy.
- Celem treningu jest redukcja tkanki tłuszczowej oraz poprawa sprawności układu nerwowego - co opóźnia procesy starzenia się.
- MASTER CLASS - praca w niskich i wysokich strefach tętna tlenowego, oraz akcenty pracy beztlenowej. Kombinacje płaskich i górzystych terenów z wykorzystaniem wszystkich technik. Celem treningu jest zwiększenie wytrzymałości, wydolności organizmu, spalanie tkanki tłuszczowej.
Jakie efekty przynosi indoor cycling?
Trening na rowerze przynosi wszechstronne korzyści. Przede wszystkim wzmacnia mięśnie nóg: czworogłowe, pośladkowe, mięśnie łydki, a także mięśnie dolnych partii brzucha oraz ścięgno podkolanowe.
-
Wzmocnienie mięśni
Indoor cycling może stanowić formę rehabilitacji dla osób, które doznały urazów ortopedycznych i chcą wzmocnić mięśnie. Jeśli będzie odbywał się w wolnym tempie, będzie bezpieczny dla bioder, kolan i stawów.
-
Intensywne spalanie kalorii
Podczas 45 minut indoor cyclingu spala się od 400 do 600 kalorii. Liczba spalonych kalorii zależy od intensywności treningu oraz od wagi ciała ćwiczącego.
-
Poprawa wydolności organizmu
Indoor cycling poprawia krążenie, dotlenia i zwiększa pojemność płuc, co przekłada się na lepszą wydolność organizmu. Regularne treningi pozwalają poprawić lub utrzymać kondycję poza sezonem osobom, które uprawiają sporty letnie lub zimowe.
To jak? Gotowi na trening? Zaczynamy!
Komentarze