Elements envato
Sprawdzone metody na zakwasy
Kto z nas chociaż raz nie zmagał się z nieprzyjemnymi zakwasami? Na szczęście istnieją sposoby na łagodną regenerację po intensywnych ćwiczeniach. Zobaczcie, które z nich najlepiej rozluźni napięte mięśnie i pomoże się zrelaksować.
Czym są zakwasy
Wbrew pozorom nie jest to następstwo zebrania się w mięśniach kwasu mlekowego. Owszem, kwas mlekowy jest produktem ubocznym metabolizmu i potrafi gromadzić się w mięśniach z niedoboru tlenu. To jednak nie jest przyczyna zakwasów! W końcu cały ten kwas zostaje wypłukany w ciągu godziny-dwóch po każdym treningu. Nieprzyjemny ból w mięśniach jest więc niczym innym jak zespołem opóźnionego bólu mięśniowego. Powodują go mikrouszkodzenia mięśni, które próbują się zregenerować i co ciekawe, wzmocnić do dalszego wysiłku.
Utrudniający codzienne funkcjonowanie ból pojawia się zazwyczaj następnego dnia i może trwać nawet do 7 dni! W tym czasie warto dać sobie trochę więcej luzu i nie ponawiać intensywnego wysiłku.
Jak więc uniknąć zakwasów
Niezależnie od aktywności fizycznej warto przestrzegać dwóch podstawowych zasad. Wprowadzenie ich przyniesie ukojenie dla mięśni i przygotuje je do wysiłku, po którym nie wystąpią zakwasy.
- Rozgrzewka przed każdym treningiem – to oczywiście bardzo ważny punkt każdego treningu. Rozgrzane mięśnie będą gotowe na ćwiczenia i przede wszystkim będą potrzebować mniej czasu na odpowiednią regenerację.
- Stopniowanie wysiłku – powoli zwiększajmy intensywność naszych ćwiczeń i zaczynajmy nowe ćwiczenia od mniejszej ilości powtórzeń.
Istnieje jeszcze kilka sposobów, które pomogą już po zakończonym treningu. Która z naszych propozycji jest największym zaskoczeniem?
- Sok z wiśni,
- sauna,
- basen,
- unikanie piwa 6 godzin po treningu,
- dzień odpoczynku po ćwiczeniach,
- unikanie leków przeciwbólowych,
- na przemian ciepły i zimny prysznic,
- gorąca kąpiel,
- masaż przy użyciu olejków eterycznych,
- herbata z dodatkiem sody oczyszczonej,
- sok pomidorowy,
- ciepły kompres stosowany miejscowo.